Saules rita birzs

Latvijā lepojamies ar četriem gadalaikiem, taču nereti ir pārdomas, kad tad īsti sākas un beidzas pavasaris, kad vasara, kad rudens, kad ziema? Vai tas atkarīgs no sniega segas biezuma, vidējās diennakts temperatūras, lietus daudzuma, sniegpulkstenīšu uzziedēšanas, kļavu lapu krāsas? Kad ir rudens saulgrieži, Lieldienas? Vai tieši 1. janvārī dabā notiek kas īpašs?

Lai rastu atbildes uz šiem jautājumiem, sajustu gaismas un tumsas cikliskumu, piedzīvotu Saules gadskārtu, esam izveidojuši “Saules rita birzi” – Saules kalendāru dabā, kas ļauj ieraudzīt un izstaigāt Latvijas gadalaikus, izprast astoņas latviešu svinamās gadskārtas un to ritmiskumu un atklāt Rudens saulgriežus no jauna.

Saules gadskārta jeb kalendārs Latvijā tiek popularizēts jau daudzus gadus. Gan dažādas biedrības, gan folkloras kopas, gan individuāli entuziasti popularizē latviešu svinamās dienas – Ziemassvētkus, Meteņus, Lieldienas, Ūsiņus, Jāņus, Jumjus (Māras), Apjumības (Miķeļus), Mārteņus. Papīra formātā tiek tipogrāfiski izdoti Saules kalendāri, kur varam lasīt un izprast deviņu dienu savaites ritmu – kā tas saskan ar astoņiem laikiem, četriem gadalaikiem un astoņiem svinamajiem svētkiem. Mēs sākuma stadijā esam pozitīvi iespaidojušies no “Māras loks” izdotajiem materiāliem, ko varat redzēt arī šeit. “Saules rita birzs”, kas ir Saules kalendārs dabā, mūsuprāt, ir unikāls objekts. Tas ļauj aktīvā veidā izzināt latviešu kultūras mantojumu laika skaitīšanas kontekstā un piedzīvot to arī šodienā, esot tajā iekšā. Ziņu sadaļā varat redzēt, fragmentus, kā tas ir tapis laika gaitā.

“Saules rita birzī” mēs, dažkārt, svinām gadskārtu svētkus. Arī brīvdienu mājas viesi ir mīļi aicināti to darīt – dziedot dziesmas, dedzot sveces, kurinot savu īpašo ugunskuru. Viesiem ir iespēja izstaigāt gadalaikus savām kājām, gūstot gan jaunu pieredzi par laika skaitīšanu, gan baudot fiziskās aktivitātes dabā.