Dravēnu kalns

Dravēnu kalns, kura augstums virs jūras līmeņa ir 283,1 metri, ir devītais augstākais paugurs Latvijā. Tā relatīvais augstums ir 46,3 metri un tas atrodas starp diviem augstākajiem Latvijas pauguriem – Gaiziņkalnu 311,94 un Sirdskalnu 298,1. Dravēnu kalnā esam izveidojuši divus skatupunktus – pirmais no virsotnes, otrais no nedaudz zemākas vietas turpat blakus, kur labāk redzams arī Žautrīša ezers. No abiem punktiem ziemeļ-austrumu virzienā paveras ainavisks skats, kurā iekļaujas ~kilometru tuvais Gaiziņkalns (saukts arī: Gaiziņš) – te ir viena no retajām iespējām Latvijas augstāko virsotni apskatīt no malas. Dravēnu kalns nosaukumu aizguvis no mājvārda “Dravēni” – lauku sētas, kuras īpašumā tas atrodas.

Foto no seniem arhīviem, 20. gs. trīsdesmitie gadi. 1/ Skats uz Gaiziņu no Dravēnu kalna. 2/ Skats uz Gaiziņu pāri Žautrīša ezeram, kas ir Dravēnu kalna pakājē.

Savulaik šī ainava bija tik novērtēta, ka uz Latvijas valsts 20. jubileju, kad 1938. gadā tika izdotas īpašas septiņas pastmarkas, vienu no tām rotāja tieši Gaiziņa ainava no Dravēnu kalna puses, simbolizējot Vidzemei raksturīgo. Šai trīs santīmu pastmarkai zīmējumu radīja mākslinieks Kārlis Krauze (bilde no Vēstures Klubs foruma).

Lai apskatītu šodienas ainavu, mūsu Brīvdienu mājas viesi to var sasniegt dažās minūtēs ar kājām. Arī Gaiziņa viesi, kuri vēlas, var droši šeit nākt izbraudīt ainavu. Te arī karte, ar kuras palīdzību mūsu viesi var atrast gan Dravēnu kalnu, gan Gaiziņkalnu.